Kızıltepe’de Alakuş Kermırara köyünde badminton mücadelesi

spot_img

Mardin’in Kızıltepe İlçesine bağlı Alakuş köyün vatandaşlar şalvar ve fistanını giyip badminton maçına koştu. İlk defa badminton maçı yapan  köy sakinleri doyasıya eğlendi.

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Türkiye Badminton Federasyonunun birlikte yürüttüğü “Köy Halk Badminton” projesi, Mardin’de hayata geçirildi. Kızıltepe ilçesine bağlı Alakuş köyüne giden Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü yetkilileri mini bir badminton sahası oluşturdu. Raket, forma ve top hediye edilen köy halkı, badmintonla ilk kez tanıştılar. Türkiye Badminton Federasyonu Başkanı Murat Özmekik köylülerle görüntülü bir görüşme yaptı.

Gençlere taş çıkaran 84 yaşındaki Musa Yusufoğlu, “Oynadım ve yoruldum. Şimdi sahada onları izliyorum. Oyunu da sevdim. Şimdi gençlere bakıyoruz. İyi oynadım, 2-0 onları yendim” dedi.

Badminton Federasyonu Mardin İl Temsilcisi Necat Akman, da projenin  devam edeceğini söyledi. Akman, “Yaklaşık 81 ilde 81 köye uyguladığı  yürüttüğü “Köy Halk Badminton” projesi ile badmintonu sevdirmek, tanıtmak ve yaygınlaştırmak amacı güdülmektedir. Şuanda köyümüzde badmintonun tanıtımını yapmaktayız. Köylülerimiz hatta yaşlılarımız yöresel kıyafetleriyle oyunu oynamaya başladılar. Gördüler, tanıdılar ve sevdiler. Bizde federasyonumuzun verdiği bu projelerin devam etmesini diliyoruz” diye konuştu.

Spor Şube Müdürü Serhat Çakı da “ Bugün burada Türkiye Badminton Federasyonunun ve bakanlığımız işbirliğince proje için Kızıltepe’nin Alakuş köyünde bir aradayız. Burada amaç 7’den 70’e tüm yurttaşlarımızın, gençlerimizin badminton sporunu tanımaları ve sporla sağlıklı bir şekilde yaşamalarını hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

SON HABERLER

BENZERLER HABERLER