Sancar: Muhalefet, demokratik hakların kullanımı konusunda ortak hareket etmelidir

Selman Güneş Fotoğrafı

Selman Güneş

Haber Merkezi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Mithat Sancar beraberindeki heyetle Cumhuriyet Halk Partisi’ni (CHP) ziyaret etti.

Mithat Sancar, Parti Sözcüsü Ebru Günay, Eş Genel Başkan Yardımcısı Tuncer Bakırhan, Grup Başkanvekili Saruhan Oluç ve milletvekili Fatma Kurtulan, muhalefet turları kapsamında Cumhuriyet Halk Partisi’ni (CHP) ziyaret etti. HDP heyetini, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve beraberindekiler karşıladı. CHP’de yapılan yaklaşık 1 saatlik görüşmenin ardından çıkışta açıklama yapan Sancar, oldukça verimli bir görüşme gerçekleştirdiklerini söyledi.

Sancar, “Demokrasi programımızın yeni aşamasının en önemli programlarından biri olan muhalefet partilerini ziyaretlerimiz devam ediyor. Bugün CHP Genel Merkezinde Sayın Kemal Kılıçdaroğlu ve heyetiyle bir görüşme yaptık. Oldukça önemli bir görüşmeydi. Türkiye’nin gündemindeki bütün başlıkları ele aldık. Karşılıklı görüş alışverişinde bulunduk. Bu görüşmelerimiz devam edecek. Muhalefet partileriyle yapacağımız görüşmelerin bundan sonraki durağı Gelecek Partisi olacak. 9 Şubat’ta. Sonra DEVA Partisini ziyaret edeceğiz” dedi.

Ekonomik kriz vurgusu

Sancar şunları söyledi: “Türkiye’nin gündemindeki önemli sorunları konuştuk. En önemli mesele ekonomik krizdir. Ekonomik kriz dediğimizde sanki etkisi herkese eşit bir şekilde yansıyan bir olaydan konuşuyormuşuz gibi hissedilebilir. Mesele geniş halk kesimlerinin yoksullaşmasıdır. Pandemi yönetiminin bu yoksullaşmayı daha da derinleştirdiğini görüyoruz. Ağır ekonomik kriz aslında derin yoksullaşma ve adaletsizliğin daha da yaygınlaşmasıdır. Bu konuda muhalefet partilerinin belli temel ortak noktaları olduğunu görüyoruz. Ekonomik kriz konusunda faturanın halka yansıtılmasına karşı ortak çalışmaların neler olabileceğini de muhalefet partileriyle konuşuyoruz. Bugün Sayın Kılıçdaroğlu ve heyetiyle bu meseleyi de ele aldık.”

AİHM’in Demirtaş kararını Kılıçdaroğlu ile görüştük

AİHM’in Selahattin Demirtaş kararını da konuştuklarını ifade eden Sancar, “Özellikle AİHM kararından itibaren Demirtaş ve diğer tutuklu ve hükümlü arkadaşlarımızın durumu da özel bir önem kazandı. AİHM Demirtaş kararını bugün Sayın Genel Başkan ve heyetiyle görüştük. Burada bir fikir ayrılığı gözükmüyor. Bizler bu kararın derhal yerine getirilmesini başından beri söylüyoruz. Ama iktidar AİHM kararını bağlayıcı bulmadığını ve yerine getirmeyeceğini belirtiyor. Bunun apaçık Anayasanın 90. Maddesinin ihlali anlamına geldiğini bir kez daha vurgulayalım. CHP yetkilileri de bundan önce yaptıkları açıklamalarda aynı görüşü dile getirmişlerdi” açıklamasını yaptı.

Muhalefet, demokratik hakların kullanımı konusunda ortak hareket etmelidir

Sancar konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bunun dışında bizim önerdiğimiz başka bir konu da yol temizliğidir. Demokrasi için demokratik seçimler için yolun şimdiden sağlamlaştırılması gerekiyor. Bunu iktidardan bekleyemeyeceğimizi geçmiş tecrübelerle çok iyi biliyoruz. Muhalefet, demokratik hakların kullanımı konusunda ortak hareket etmelidir. Seçim ittifakı bugün itibariyle gündemimizde yok herhangi bir şekilde. CHP Genel Başkanı Sayın Kılıçdaroğlu ve heyetiyle yaptığımız görüşmede de gündeme gelmedi ama seçim güvenliği en temel meselelerdendir. Bu konuda da hemfikir olduğumuzu gördük. Seçim güvenliğini demokratikleşmeden bağımsız düşünemeyiz. Türkiye’nin demokratik geleceğini güvence altına almaktan ayrı düşünemeyiz. O nedenle seçim ne zaman olursa olsun ona dönük ortak çalışmaların bugünden başlatılmasını çok önemli buluyoruz. Bu görüşümüzü de Sayın Genel Başkana ilettik.”