Mehmet Zeki Akgül Mardin’de Yeşil Sol’dan Aday Adayı Oldu – Mehmet Zeki Akgül Kimdir?

Selman Güneş Fotoğrafı

Selman Güneş

Haber Merkezi

Mardin’de Yeşil Sol Parti’nin aday adaylarından biri de çocukluk yıllarından bu yana aktif siyasetin içinde yer alan 33 yaşındaki Mehmet Zeki Akgül oldu. Mehmet Zeki Akgül Kimdir?

14 Mayıs’ta gerçekleştirilecek 28’inci Yasama Dönemi seçimleri için geri sayım devam ediyor. Meclisin üçüncü büyük partisi olan Halkların Demokratik Partisi ( HDP) kapatma davası nedeniyle seçimlere Yeşiller Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol) ile girecek. Büyük ilgi gören partinin aday adayları listesinde önemli isimler yer alıyor.

Bu isimlerden biri de siyasi hayatını “Partimle tanıştığım ilk günden bu güne kadar aktif görev alarak her dönem partimin neferi olmayı ilke edindim” sözleriyle anlatan, Mardin’de siyasi camianın tanınan simalarından biri olan Mehmet Zeki Akgül oldu. Başvurusunu yapan Akgül, Mardin siyasi hayatını bir adım ileri taşıyarak, halka hizmet etmeyi hedefliyor.

 

MEHMET ZEKİ AKGÜL KİMDİR?

Mehmet Zeki Akgül: 1990 Mardin Savur Doğumlu ilkokulu savur-Kayacıklar ilkokulunda okudu. Ortaokulu Savur-Nuri Cıngılıoğlu Ortaokulunda okudu. Midyat- Şenköy Endüstri Meslek Lisesi’nden mezun oldu. Mardin Artuklu Üniversitesi, Midyat Meslek Yüksekokulu Elektrik bölümü ile devam eden eğitim hayatında Anadolu Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi’nden mezun oldu.

Halen devam eden eğitim hayatını Anadolu Üniversitesi Hukuk Fakültesi Adalet Bölümü ile sürdüren Akgül, 2007 yılından bu yana aktif siyasetin içinde yer alıyor. Ailesi ile birlikte 9 yıl yaşamak zorunda kaldıkları Bursa’da BDP Yıldırım ilçe örgütü üyeliği ile başlayan siyasi hayatını uzun zamandır Mardin’de sürdüren Akgül, halen aktif siyasette yer almayı sürdürüyor.

2014-2016 yıllarında DBP Savur ilçe yönetiminde yer alan Mehmet Zeki Akgül, 2013 – 2015 Mardin – Artuklu Üniversite Midyat Meslek Yüksekokulu Üniversite Gençlik sorumluluğu yaptı. Daha sonra Savur’dan Mardin Artuklu ilçesine yerleşen Akgül, 2019-2021 döneminde HDP Artuklu ilçe örgütü yönetim kurulunda yer aldı. Akgül evli ve 5 çocuk babasıdır.

Akgül, siyasi hayatını “Partimle tanıştığım ilk günden bu güne kadar aktif görev alarak her dönem partimin neferi olmayı ilke edindim” sözleriyle anlatıyor.