Kobani Davası başladı

Selman Güneş Fotoğrafı

Selman Güneş

Haber Merkezi

Kobani davası Sincan Cezaevi kampüsündeki duruşma salonunda başladı.

Sincan Cezaevi kampüsü içinde yer alan duruşma salonunda görülecek dava için geniş güvenlik önlemleri alındı. HDP yöneticileri, milletvekilleri ve partililer arama noktalarından geçtikten sonra duruşma salonunun önüne geldi.

Davada 100 kişilik avukat sınırlaması olduğunu söyleyen güvenlik güçleri avukatların içeriye alınmasına izin vermediği öğrenildi.

Öte yandan, Kobani Davası’nın görüldüğü Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından Sincan Ceza ve İnfaz Kurumları Kampüsü’nde, HDP’li grup ile polis arasında gerginlik yaşandı.

6-8 Ekim Olayları olarak da bilinen eylemler kapsamında, İstanbul, Ankara, Bursa ve Diyarbakır’ın da olduğu 35 ilde sokak olayları yaşanmıştı. Yaşanan olaylarda 37 kişi hayatını kaybetmiş ve 761 kişi de yaralanmıştı. Bu kapsamda Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı iddianame hazırladı ve dava başladı. Hazırlanan iddianame 6 cilt ve 300 ek klasörden oluşuyor. 3 bin 530 sayfalık iddianamede HDP’nin eski Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın da aralarında bulunduğu 27’si tutuklu, 6’sı adli kontrollü, 75’i firari olmak üzere 108 sanık yer alıyor.