HDP’li milletvekilleri meclis bahçesinde basın toplantısı yaptı

spot_img

Halkların Demokratik Parti (HDP) Millervekilleri “Herkes İçin Adalet” kampanyası kapsamında, TBMM’de “Demirtaş AİHM Kararı Uygulansın” açıklaması yaptı.

Burada konuşan HDP Grup Başkanvekilleri şöyle konuştu:

Bugün hava da güzel olduğu için açık havada yapmak istedik basın toplantımızı. Bugünkü basın açıklamamızın iki konusu var; birinci konu AİHM kararı. 22 Aralık 2020’de verilen AİHM Demirtaş kararı. Bugüne kadar uygulanmadı. 2,5 ay geçti 72 gündür bu kararın uygulanmasını bekliyoruz. Bu karar henüz uygulanmadı. Uygulanması için herhangi bir adım atıldığını biz görmedik, duymadık. Önümüzdeki hafta başında AK Bakanlar Komitesi 9-11 Mart tarihlerinde toplanacak. AİHM’in Demirtaş kararının uygulanıp uygulanmaması meselesi bu Bakanlar Komitesinde gündeme gelecek ve Türkiye’ye ilişkin bir kez daha görüşme gerçekleştirilecek.

AİHM kararının uygulanmamasının hiçbir hukuki cevabı yoktur

Bir kez daha Türkiye’nin tamamını ilgilendirdiği için AİHM Demirtaş kararının uygulanmaması meselesine değinmek istiyoruz. Neden uygulanmıyor sorusunun hiçbir hukuki ve doyurucu cevabı yoktur. Cumhurbaşkanının hukuk danışmanı sıfatıyla da olsa başka sıfatlarla da olsa çeşitli kişiler AİHM kararının uygulanmamasının gerekçelerini üretmeye çalışmışlardır. Fakat hukuken ve uluslararası sözleşmeler açısından bugüne kadar üretilmeye çalışılan gerekçelerin tamamı safsatadır. Hiçbirinin hukuki ve uluslararası sözleşmeler açısından değeri yoktur. AİHS’nin 46. maddesi AİHM kararının üye ülkeler tarafından yani AK’ye AB’ye üye olan ülkeler tarafından uygulanmasını öngören maddedir.”

SON HABERLER

BENZERLER HABERLER