Mardin’de ​kırtasiyeci esnafı kepenk kapatma noktasına geldi

Coronavirus nedeniyle okulların aylardır kapalı olmasından dolayı çok zor günler geçirerek kepenk kapatma noktasına geldiklerini belirten kırtasiyeci esnafı, okulların açılmasını dört gözle bekliyor. Yeni tip Coronavirus (Covid-19) salgınından en çok etkilenen kesimler arasında yer alan kırtasiyeciler, aylardır okulların kapalı olmasından ötürü büyük bir mağduriyet yaşadıklarını belirttiler. Okulların kapalı olduğu için satış yapamadıklarını söyleyen Mardin’deki kırtasiyeci […]

Mardin’de ​kırtasiyeci esnafı kepenk kapatma noktasına geldi
Mardin’de ​kırtasiyeci esnafı kepenk kapatma noktasına geldi
Selman Güneş
  • Yayınlanma22 Aralık 2020 13:10

Coronavirus nedeniyle okulların aylardır kapalı olmasından dolayı çok zor günler geçirerek kepenk kapatma noktasına geldiklerini belirten kırtasiyeci esnafı, okulların açılmasını dört gözle bekliyor.

Yeni tip Coronavirus (Covid-19) salgınından en çok etkilenen kesimler arasında yer alan kırtasiyeciler, aylardır okulların kapalı olmasından ötürü büyük bir mağduriyet yaşadıklarını belirttiler.

Okulların kapalı olduğu için satış yapamadıklarını söyleyen Mardin’deki kırtasiyeci esnafı, sezon öncesi aldıkları ürünlerin rafta kaldığını vurguladılar.

SERMED AYDOĞAN

“Sezona hazırlığımızı iyi yapmıştık ama aldığımız ürünler rafta kaldı”

Mardin Caddesi’nde kırtasiye işleten Sermed Aydoğan, büyük ciro kaybı ile karşı karşıya olduklarını ifade etti.

Aydoğan, “Mart ayından beri okullar kapalı olduğu için kırtasiyeciler olarak çok büyük sıkıntılar çekiyoruz. Pandemiden dolayı hiçbir şekilde satış yapamıyoruz. Sezon öncesi okulların açılacağı söylendi, bir ay açık kalıp tekrar kapandı. Biz de sezona hazırlığımızı iyi yapmıştık ama aldığımız ürünler rafta kaldı. Şu an ne kiramız ne de elektrik faturamız çıkıyor. Hiçbir şekilde satış yapamıyoruz. Satış yapabilmemiz için okulların açık olması lazım. Çünkü bizde sadece okul araç ve gereçleri bulunuyor. O yüzden oldukça sıkıntılar çekiyoruz. Temennimiz, Pandeminin sona erip okulların tekrar açılmasıdır. Çünkü artık nereye kadar dayanabiliriz bilmiyoruz. Çok zor ve sıkıntılı günler geçiriyoruz. Mülk sahipleri ve DEDAŞ’ın pandemi sona erinceye kadar elini taşın altına sokması lazım. En azından bir indirime gidilmesi lazımdır.” diye konuştu.

HALUK SAVAŞ

“Süreç bu şekilde devam ederse dükkânlarımızı kapatmak zorunda kalacağız”

Bir diğer kırtasiye esnafı Haluk Savaş da okulların kapalı olmasından dolayı büyük bir sıkıntı içinde olduklarını belirterek şöyle dedi:

“Okullar kapalı olduğundan satış yapamıyoruz. Ancak bizden hiç bahsedilmiyor. Pandeminin başından beri yaklaşık 9 ay oldu hiç satış yapamıyoruz. Kiramızı dahi cebimizden ödüyoruz. Nereye kadar dayanabiliriz onu ancak Allah bilir ama süreç bu şekilde devam ederse dükkânlarımızı kapatmak zorunda kalacağız. Devletin bize destek çıkması lazım, kira yardımı iyi oldu, fakat yeterli değil. Faturalarımız var, ödemelerimiz var. İnşallah bir an önce salgın biter de biz de rahat nefes alırız.”