DOLAR 15,6279 % 0.93
EURO 16,3248 % 1.24
GRAM ALTIN 905,88 % 0,45
ÇEYREK A. 1.481,11 % 0,45
BITCOIN 29.930,00 1.88
SON DAKİKA

Kızıltepe’de çiftçiler WhatsApp üzerinden organize oldular, kısıtlamada çam fidanı diktiler

Son Güncelleme :

01 Ocak 2021 - 15:46

Kızıltepe’de çiftçiler WhatsApp üzerinden organize oldular, kısıtlamada çam fidanı diktiler

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olan çiftçiler, sosyal mesafe ve maske kuralına uyarak “Kuşların sesini duymak istiyorsan kafes alma ağaç dik” sloganıyla toplanarak köylerinde çam fidanlarını toprakla buluşturdu.

Kızıltepe ilçesi Yeniköy (Yengiko) kırsal mahallesinde WhatsApp üzerinden organize olan köy sakinleri daha yeşil bir köy için kolları sıvası. Hepsi çiftçi olduğu için kısıtlamadan muaf olan köy sakinleri coronavirüs tedbirleri kapsamında köylerine çam fidanı dikti.

Çamları kendi imkanları ile aldıklarını ifade eden Cüneyt Karaboğa, “Coronavürüsten dolayı konulan 80 saatlik dışarı çıkma kısıtlamasında, köy sakinleri olarak açtığımız WhatsApp grubu üzerinden böyle bir şey yapmak için fikir alışverişinde bulunduk. Sağ olsunlar olumlu karşıladılar. Kendi imkanlarımız ile aldığımız çam ağaçlarını köyümüzün giriş yoluna diktik.” dedi.

“Kuşların sesini duymak istiyorsan kafes alma ağaç dik”

Cemil Karaboğa da “Kuraklığın arttığı bu dönemde gençler olarak köyümüz için ağaç dikme etkinliği düzenledik. Kuşların sesini duymak istiyorsan kafes alma ağaç dik’ sloganı ile başlattığımız bu etkinlikte, köy sakinleri olarak aramızda toplandığımız paralar ile çam ağaçları satın aldık.” dedi.