Yaptığı protezle engelli kedinin yeniden koşmasını sağladı

KAYNAKİHA

Mardin’de ’Hayat Tamircisi’ olarak bilinen Hasan Kızıl, bir ayağını kaybeden kedinin yardımına koştu. Kızıl’ın yaptığı protez sayesinde Mısır isimli kedi, yeniden koşmaya başladı.

Hasan Kızıl, farklı nedenlerle yürüyemeyen her türlü engelli canlıya yardıma koşmak için 6 senedir zorlu bir mücadele sürdürüyor. Kızıl, trafik kazası sebebiyle veya yaşadığı hastalıklar nedeni ile yürüme yetisini kaybeden bu hayvanları hem duygusal hem de ruhsal olarak bazı aparatlarla mutlu ediyor. Yıllardır üzerinde çalıştığı komple ampütasyon gerçekleştirilmiş hayvanlar için protez geliştiren Kızıl, Mısır’ın yeniden koşmasını sağladı.

Yaklaşık 600 engelli dostuna hem yürüteç hem de protez desteği verdiğini kaydeden Hasan Kızıl, “Yaklaşık 6 senedir bir takım aparatlardan yürüteçler ve protezler yapıyorum. Bu süre zarfında birçok cana dokundum. En büyük hayalimde komple ampütasyon olmuş kedi ve köpeklere protez geliştirmekti. Komple ampütasyona neden giriliyor? Bir kırık nedeni ile ayağımızı kurtaramadığımız zaman bir operasyon ile komple ayağımızı almış oluyoruz. Komple ayak alındığı zaman orada bir doku olmadığı için protez aparatımızı oraya bağlayamıyoruz. Ve bu çok oluyordu. Köpekler aşırı vardı, kediler aşırı vardı” dedi.

“Yaptığım 8 taslakta başarısız oldum”

3 sene boyunca bu protatip üzerinde çalıştığını belirten Kızıl, “Çünkü ayakları komple alınmış kedi ve köpeklerde protez yapmak inanılmaz zor. Göğsüne taktığınız zaman her adım attığında göğsüne baskı uygulanıyor. Bu da bir kalp masajı rutinine dönüyor. Böylece kedi ve köpeğe aslında zarar verebilirdi. Orada her şeyin hesaplamasını yapmak zorundaydık. Kaybettiği dokunun ağırlık ve uzunluğunu çıkarmak zorundaydık. Göğse baskı uygulamayı tespit edip bunu minimuma nasıl düşürebiliriz bunu hesapladık. 2-3 sene geçtikten sonra bir taslak yaptım. O taslağı denmek istedim. Mısır adında bir kedimiz var, çok tatlı. Mısır maalesef kuş peşinden koştuğu için balkondan düşüyor ve bir ayağını kaybediyor. Çok parçalı kırık olduğu için ayağı maalesef alınıyor” diye konuştu.

“İlk Mısır adlı kedimizde denedik, başarılı olduk”

Protezi kedide denedikleri zaman hayvanın hemen yürümeye ve koşmaya başladığını aktaran Kızıl, “O an evet ya biz bunu gerçekten yaptık dedim. Şu anda dünyada ilk oldu. Çünkü bir arkadaşım var Amerika’da köpeklere yapıyor. Ama yaklaşık 3 hafta önce bir kediye yaptığını söyledi. Ama kedi de işe yaramadığını söyledi. Ama ben kedi yapacak dedim. Kedileri çok seviyorum. evet kediler bir şeyi umursamazlar normalde ama bir kedide aparat veya aksesuar takmak çok zor. Ve onun göğsünü tamamen kaplayacak bir protez takmak bir çılgınlıktı diyebilirim. Ama kedimiz bizi kırmadı ve diğer arkadaşlarına öncü olmamızı sağladı. Yürüdü, koştu. 1 adım değil, 2 adım değil yüzlerce adım attı. Bu da beni çok mutlu etti gerçekten. Sevdiğin şeyi takip edersen o asla seni yanlış yola sokmaz. Ne olursa olsun vazgeçmeyin merakımı ve içgüdüleri mi takıp ediyorum ve dünyanın sonuna kadar bu işi yapmamı söylüyorlar” şeklinde konuştu.

Video thumbnail
Kızıltepe'de yaşayan Özdemir'in başından geçen olay yürekleri burkuyor-Soba patladı, yüzünü kaybetti
01:58
Video thumbnail
KIZILTEPE YETİM VE ÖKSÜZLER DERNEĞİ BAŞKANI KANDEMİRGÜNDEMİN AKIŞI PROGRAMINA KONUŞTU
28:14
Video thumbnail
Mardin 1969 Spor Karşıyaka’yı ağırlıyor
00:59
Video thumbnail
Lise öğrencisinden aşı ol çağrısı
00:49
Video thumbnail
Çiftçi ürettiğinden kazanıyor mu?
35:09
Video thumbnail
CHP Mardin il Başkanı Kılınçaslan: Kanal İstanbul’a yapacağın harcamayı, burada GAP’ı bitirsin
00:55
Video thumbnail
#Elektrik ve #Elektronik Mühendisi Erdinç Ayav, Güneş enerjisi sistemini anlattı #mardin
20:04
Video thumbnail
Mikail Erbeyi çiftçi sorunlarını mardingzt'de değerlendirdi
23:38
Video thumbnail
70 yaşında 11 çocuk babası aşı 'kısırlık' yapacak diye aşı olmak istememiş..
01:09
Video thumbnail
Dr. Haydar Boynukara'dan önemli Korona virüs açıklaması
21:04
Video thumbnail
Artuklular döneminden kalan tarihi kümbetin restorasyonu sırasında 3 mezar bulundu
00:53
Video thumbnail
CHP’li Eyüp Kalkan gübre fiyatlarını eleştirdi: Çiftçiyi resmen öldürüyoruz
02:29
Video thumbnail
Ata bineyim derken kendini yerde buldu
00:28
Video thumbnail
#Mardin Elektrik Mühendisleri Odası Başkanı Serfiraz Kurtay Mardinin Elektrik Sorununu Konuştu
12:40
Video thumbnail
#mardin #mardingzt Mardin’de sokak ortasında taşlı sopalı kavga: 5 yaralı
00:35
Video thumbnail
Mardin İl Sağlık Müdürü Yavuz Stüdyo Konuğumuz
22:48
Video thumbnail
ŞERÊ NEXWÊŞİYA CORONAYÊ
11:27
Video thumbnail
Kızıltepe’de toz aşınımı
00:32
Video thumbnail
Konya'da katledilen Dedeoğulları ailesine daha önce de saldırı olmuş
01:05
Video thumbnail
Mardin’in saklı cenneti: Xurs Vadisi doğasıyla hayran bıraktırıyor
02:37

SON HABERLER

BENZERLER HABERLER