Salgın sebebiyle iki yıldır bayramda yüzü gülmeyen esnafta yoğunluk sevinci

KAYNAKİLKHA

Kurban Bayramına sayılı günler kala çarşı pazarda bayram alışveriş yoğunluğu ve bereketi yaşanıyor.

Uzun bir aradan sonra kısıtlamasız Kurban Bayramına kavuşacak olan halk, soluğu çarşı pazarda aldı.

Mardin’in Midyat ilçesinde de Bayram dolayısıyla gurbetçilerin gelmesiyle çarşı pazarda daha bir alışveriş yoğunluğu yaşanıyor.

Geçen Ramazan Bayramı’nda kapalı olan esnafın yüzü Kurban Bayramı vesilesiyle yaşanan alışveriş yoğunluğuyla güldü. Halk ise bayrama kavuşmanın sevinç ve heyecanını yaşıyor.

Midyat’ın en işlek caddelerinden olan giyimciler ve kuyumcular çarşısında alışveriş yoğunluğu yaşanıyor.

Hazır giyimcisinden ayakkabıcısına, zücaciyesinden kuruyemişçisine, manavından şeker satıcısına kadar bütün esnaf; alışveriş yoğunluğunu Kurban Bayramının bereketine bağladı.

Esnaf, bir nebze de olsa ellerinde Ramazan Bayramı’ndan kalan ürünleri elden çıkarmanın ve salgın nedeniyle çektikleri sıkıntıların hafiflemesinin sevincini yaşadıklarını dile getirdi.

İLKHA’ya konuşan esnaf ve halk salgının bitmesi için temennilerde bulunarak duygularını paylaştılar.

“Ramazan Bayramındaki yasaklar bizi çok etkiledi”

Hazır giyimci esnafından Ömer Erdoğan, “Ramazan Bayramında yasaklar vardı. Bizi çok etkiledi. Bayramı çok yaşamadık yani. Ama şu anda Kurban Bayramı heyecanı yaşanıyor. Yabancı misafirler de çok var burada. İşler Allah’a şükür iyidir. İnşallah bu hastalıktan tez vakitte kurtuluruz.” dedi.

“İki yıldır salgından dolayı bayram heyecanı yaşamıyorduk”

Kuruyemişçi esnafından Mehmet Beşir Akpınar, “Midyat’ta Bayram heyecanı var. Bu iki yıldır salgından dolayı bu bayram heyecanını görmüyorduk. Ama bu bayram yurt dışı ve yurt içinden gelen vatandaşlarımız nedeniyle bayram yoğunluğu yaşıyoruz. Bayram alışverişi heyecanlı bir şekilde devam ediyor. İnşallah bayramdan sonra da devam etmesini bekliyoruz. 9 günlük bayram tatilinden dolayı da piyasada bir canlılık var. Kurban Bayramı da hem bereketiyle ve yoğunluğuyla çarşı pazara bir canlılık getirdi. İki yıldır vatandaşlarımız bugünü bekliyordu. Fiyatlar geçen seneye göre hemen hemen aynı ve geçen bayram insanlar az şeker almıştı. Şimdi ise daha çok alıyorlar. 5-6 kiloya kadar alanlar oluyor. Herkesin bayramını şimdiden kutluyorum.” diye konuştu.

“Esnaf ve insanımız için Kurban Bayramı hayırlara vesile olsun”

Yurt dışında çalıştığını ve izne geldiğini söyleyen eğitimci Halil Deniz, “Maşallah Midyat’ı çok kalabalık gördüm. Cıvıl cıvıl bir ortam var. Pandemi sonrası insanlar artık sıkılmış ve bıkmışlardı. Bu hastalık da inşallah biter, insanlar tekrar normale döner. Bu şekilde hem esnaf ve insanımız için Allah (Celle celaluhu) bu Kurban Bayramını hayırlara vesile kılsın. Gurbetten memleketlerine gelenler ciddi bir yoğunluk oluşturmuş ve kendi memleketlerinde alışveriş yapıyorlar. Bu da esnaf için güzel bir şey. Bayramın dünyada var olan savaşların bitmesine, özellikle İslam âlemine karşı yürütülen kirli savaşların bitmesine, Müslümanların uyanışına ve hayırlara vesile olmasını diliyoruz. Bundan sonraki bayramlarda kanın, gözyaşının, savaşların ve göçlerin olmadığı bir dünya arzuluyoruz.” dedi. 

Bayram alışverişi için çarşıya geldiğini belirten Emrah Aslan , “Çok şükür hamd olsun biz de herkes gibi alışveriş yapmaya geldik. Geçen bayramı evlerimizde geçirdik. Bu bayram bakalım inşallah hastalıksız bir şekilde farklı olur.  Her zaman herkese sağlık diliyorum. Herkese hayırlı bayramlar diliyorum.” diye belirtti.

“Kurban Bayramı bereketiyle geldi”

Ayakkabıcı Emrullah Aksoy, “Bayramlarda yoğunluk oluyor. Geçen bayram bildiğimiz gibi salgından dolayı kapalı idik. İnşallah bu bayram beklediğimiz gibi daha iyi olacak. Umarız bu hastalıktan da kurtuluruz ve bir daha bu yasakların gelmemesini diliyoruz. Geçen bayram bayağı mal aldık. Yasakların gelmeyeceğini bekliyorduk ama ne yazık ki yasaklar geldi. Bu bayram inşallah elimizden geldiğince milletimizin hizmetinde olacağız. Allah’a şükür güzel iş oldu ve olacak. Yoğun bir şekilde milletimiz alışverişini yapıyor. Tabi Kurban Bayramının da bereketi var. Kurban Bayramı bereketiyle geldi.İnşallah Ramazan’daki kaybımızı telafi edeceğiz.” şeklinde konuştu.

“Kurban Bayramı herkese hayırlı uğurlu olsun”

Mehmet Sabih Arık ise, “Maşallah yoğunluk var. Geçen bayram salgın nedeniyle dışarı çıkamadık. Allah’a şükür biraz salgın azaldı. Çocuklar için elbise ve ayakkabı bakacağız. Bayram için ev ihtiyaçlarını, şeker gibi şeyleri alacağız. Kurban Bayramı herkese hayırlı uğurlu olsun. Kazasız belasız nice bayramlar diliyorum.” ifadelerini kullandı.

“İnşallah Kurbanın bereketiyle bu hastalık dünyadan gider”

Bedreddin Güleç, “Elhamdulillah çok şükür tezgahı açtık. Ramazan Bayramı’ndaki malımız hepsi elimizde kalmıştı. Bu bayram da iş azdır. Millet çok ama para yok. Yoğunluk çok değil. Yani büyükşehirlerdeki gibi yoğunluk yok. Bizim kazancımız sürümden değil. Müşterilerimiz de hepsi tanıdıklardır. İnşallah Kurban Bayramı’nın bereketiyle bu hastalık dünyadan gider.” diye konuştu. 

Video thumbnail
Kızıltepe'de yaşayan Özdemir'in başından geçen olay yürekleri burkuyor-Soba patladı, yüzünü kaybetti
01:58
Video thumbnail
KIZILTEPE YETİM VE ÖKSÜZLER DERNEĞİ BAŞKANI KANDEMİRGÜNDEMİN AKIŞI PROGRAMINA KONUŞTU
28:14
Video thumbnail
Mardin 1969 Spor Karşıyaka’yı ağırlıyor
00:59
Video thumbnail
Lise öğrencisinden aşı ol çağrısı
00:49
Video thumbnail
Çiftçi ürettiğinden kazanıyor mu?
35:09
Video thumbnail
CHP Mardin il Başkanı Kılınçaslan: Kanal İstanbul’a yapacağın harcamayı, burada GAP’ı bitirsin
00:55
Video thumbnail
#Elektrik ve #Elektronik Mühendisi Erdinç Ayav, Güneş enerjisi sistemini anlattı #mardin
20:04
Video thumbnail
Mikail Erbeyi çiftçi sorunlarını mardingzt'de değerlendirdi
23:38
Video thumbnail
70 yaşında 11 çocuk babası aşı 'kısırlık' yapacak diye aşı olmak istememiş..
01:09
Video thumbnail
Dr. Haydar Boynukara'dan önemli Korona virüs açıklaması
21:04
Video thumbnail
Artuklular döneminden kalan tarihi kümbetin restorasyonu sırasında 3 mezar bulundu
00:53
Video thumbnail
CHP’li Eyüp Kalkan gübre fiyatlarını eleştirdi: Çiftçiyi resmen öldürüyoruz
02:29
Video thumbnail
Ata bineyim derken kendini yerde buldu
00:28
Video thumbnail
#Mardin Elektrik Mühendisleri Odası Başkanı Serfiraz Kurtay Mardinin Elektrik Sorununu Konuştu
12:40
Video thumbnail
#mardin #mardingzt Mardin’de sokak ortasında taşlı sopalı kavga: 5 yaralı
00:35
Video thumbnail
Mardin İl Sağlık Müdürü Yavuz Stüdyo Konuğumuz
22:48
Video thumbnail
ŞERÊ NEXWÊŞİYA CORONAYÊ
11:27
Video thumbnail
Kızıltepe’de toz aşınımı
00:32
Video thumbnail
Konya'da katledilen Dedeoğulları ailesine daha önce de saldırı olmuş
01:05
Video thumbnail
Mardin’in saklı cenneti: Xurs Vadisi doğasıyla hayran bıraktırıyor
02:37

SON HABERLER

BENZERLER HABERLER