Mikail Erbeyi: “Gelin ovaya bakın, ova yanıyor, köylü çiftçiliği bırakacak”

Kızıltepe Çiftçiler Derneği Başkanı Mikail Erbeyi, Mardin çiftçisinin kanayan yarası haline gelen elektrik konusunu konuştu. Erbeyi, “Gelin ovaya bakın, ova yanıyor. Köylü çiftçiliği bırakacak. O verimli, mukaddes topraklar boşta kalacak. Bakın o çiftçi köyden göç ettiği zaman biz o çiftçiyi bir daha geri getiremeyiz.” dedi.

Mikail Erbeyi, Mardin GZT’nin Youtube kanalında gazeteci İslam Akış’ın  sunduğu ‘Gündemin Akışı’ programında çiftçinin sorunlarını konuştu.  Erbeyi, “Şuan Mardin bölgesinde mısır ve pamuk dönemidir.  Bu dönemde mısır ve pamuğu suluyoruz.  Ama malumunuz bölgemizde kangren haline gelen elektrik sorunu devam ediyor. Türkiye geneli çitçilerin girdi maliyetleri sorunları varken Güneydoğu’da özellikle Mardin, Şanlıurfa’da ve Diyarbakır’da elektrik problemi daha ön plandadır. Çiftçilerimizin sırtına artı bir yük binmiş oluyor. Bölgede elektrik kesintilerinden dolayı çiftçi mağdur ve perişandır. Geçen seneye oranla biz kıyasladığımız zaman mısır döllenme aşamasına geçmesi gerekirken mısırlar aynı seviyede değildir. Tabi bu önümüzdeki günlerde verim kaybına neden olacaktır. Çiftçiye burada bilerek bir haksızlık yapılıyor. Ülkeyi doyuran bu mukaddes çiftçiye haksızlık yapılmaktadır. Bu sıcakta çiftçinin elektriğinin kesilmesi haksızlıktır.” dedi.

“Bakın o çiftçi köyden göç ettiği zaman biz o çiftçiyi bir daha geri getiremeyiz”

“Sayın hükümet yetkilileri niye bu çiftçinin sesini duymuyorsunuz.”  Diye seslenen Erbeyi,  “Yani üretim diyorsunuz. Bu pandemide gıda almak için insanların marketlere nasıl saldırdığını gördük ve dünya da bu örneği gösterdi. Bir ova var ve veririmi yüksek bir ova. Ama maalesef girdi maliyetleri ve yüksek elektrik faturalarıyla, saatlerce elektrik kesintileriyle çiftçiyi mağdur etmenin, çiftçiye zarar vermenin kime ne faydası var? Özel şirkete mi, hükümeti mi bir faydası var? Bu hükümet yarın buğdayı, mısırı, pamuğu, mercimeği ithal edecek. Kaça ithal edecek? 3 katına.  Bu hepimizin cebinden çıkıyor. Lütfen çiftçiye kulak verin. Çiftçinin elektriğini niye kesiyorsunuz. Çiftçiyi niye özel şirketin himayesi altına koyuyorsunuz.  Gelin ovaya bakın, ova yanıyor. Köylü çiftçiliği bırakacak. O verimli, mukaddes topraklar boşta kalacak. Bakın o çiftçi köyden göç ettiği zaman biz o çiftçiyi bir daha geri getiremeyiz. Hükümet bizi şirketle karşı karşıya getirmesin. Bu şirketin ‘ben para alayım, kar edeyim’ mantığıyla bu şirketle yürüyemeyiz. Şirketin çitçiye, 200-300 bin  gönderdiği yüksek  faturaları biz ödeyemeyiz.  Yüzde 65’lik elektrik desteği devam etmeli. Zaten çiftçinin desteklerine bloke koyuluyor. Zaten çiftçi bir kuruş destekleme alamıyor.” açıklamasını yaptı.

“Çiftçinin malı yerde kalıyor”

Erbeyi sözlerini şöyle sürdürdü: “Çiftçi pamuk ekiyor, ürünü kaça gidecek bilmiyor, mısır ekiyor, kaça gideceğini bilmiyor. Buğday ekiyor fiyatı belli değil. Yani çiftçi tohumu tarlasına atıyor. O pamuğun, buğdayın ve mısırın olması için alt gübre, üst gübresi lazım.  İlaçlaması lazım, sulanması lazım, işçiliği lazım.  Bunları çiftçi peşin olarak toprağın altına bunları koyuyor. Gelse gelmese çiftçi bu harcamayı yapıyor. Çiftçi zaten yüzde 90 borçla yapıyor. Ama gübre 3 katına giderken  çiftçinin malı  yerde kalıyor. 20-20 alt gübre 2 bin 100 lirayken şimdi 3700 lira peşin fiyatıdır. Peki çiftçinin buğdayı ne kadara gitti? Çiftçinin buğdayı ilk etapta 2800 liradan başladı hasat başladı ve düştü. Çiftçinin bekleme gibi bir lüksü var mı? Buğdayını ambarda bekletme gibi bir lüksü yok. Mecburen bunu satacak.  Çünkü borcu var. Mazotu veren, gübreyi veren, ilacı veren, tohumu veren parasını isteyecek. Zaten ucuza satıyor. Ama çiftçinin malı yükselmiyor.”

Video thumbnail
Kızıltepe'de yaşayan Özdemir'in başından geçen olay yürekleri burkuyor-Soba patladı, yüzünü kaybetti
01:58
Video thumbnail
KIZILTEPE YETİM VE ÖKSÜZLER DERNEĞİ BAŞKANI KANDEMİRGÜNDEMİN AKIŞI PROGRAMINA KONUŞTU
28:14
Video thumbnail
Mardin 1969 Spor Karşıyaka’yı ağırlıyor
00:59
Video thumbnail
Lise öğrencisinden aşı ol çağrısı
00:49
Video thumbnail
Çiftçi ürettiğinden kazanıyor mu?
35:09
Video thumbnail
CHP Mardin il Başkanı Kılınçaslan: Kanal İstanbul’a yapacağın harcamayı, burada GAP’ı bitirsin
00:55
Video thumbnail
#Elektrik ve #Elektronik Mühendisi Erdinç Ayav, Güneş enerjisi sistemini anlattı #mardin
20:04
Video thumbnail
Mikail Erbeyi çiftçi sorunlarını mardingzt'de değerlendirdi
23:38
Video thumbnail
70 yaşında 11 çocuk babası aşı 'kısırlık' yapacak diye aşı olmak istememiş..
01:09
Video thumbnail
Dr. Haydar Boynukara'dan önemli Korona virüs açıklaması
21:04
Video thumbnail
Artuklular döneminden kalan tarihi kümbetin restorasyonu sırasında 3 mezar bulundu
00:53
Video thumbnail
CHP’li Eyüp Kalkan gübre fiyatlarını eleştirdi: Çiftçiyi resmen öldürüyoruz
02:29
Video thumbnail
Ata bineyim derken kendini yerde buldu
00:28
Video thumbnail
#Mardin Elektrik Mühendisleri Odası Başkanı Serfiraz Kurtay Mardinin Elektrik Sorununu Konuştu
12:40
Video thumbnail
#mardin #mardingzt Mardin’de sokak ortasında taşlı sopalı kavga: 5 yaralı
00:35
Video thumbnail
Mardin İl Sağlık Müdürü Yavuz Stüdyo Konuğumuz
22:48
Video thumbnail
ŞERÊ NEXWÊŞİYA CORONAYÊ
11:27
Video thumbnail
Kızıltepe’de toz aşınımı
00:32
Video thumbnail
Konya'da katledilen Dedeoğulları ailesine daha önce de saldırı olmuş
01:05
Video thumbnail
Mardin’in saklı cenneti: Xurs Vadisi doğasıyla hayran bıraktırıyor
02:37

SON HABERLER

BENZERLER HABERLER