Mardin’de plazmaferez cihazı var mı, yok mu?

HDP Mardin Milletvekili Ebru Günay, Mardin’de Covid-19 tedavisinde etkili olan plazma için gerekli olan plazmaferez cihazının olmadığını ileri sürerek  Meclis gündemine taşıdı. Mardin İl Sağlık Müdürlüğü ise 20 Mayıs’ta yayınladığı yazıda cihaz sayesinde 516 immün plazma alındığını açıklandı.

20 Mayıs’ta gazeteci Ahmet Kanbal’ın gündeme getirdiği 850 bin nüfuslu Mardin’de plazmaferez cihazı yok  adlı habere ilişkin Mardin İl Sağlık Müdürlüğü bir bilgi notu paylaştı. Yapılan paylaşımda il müdürlüğü bünyesinde 12 kişilik plazma donör arama ve ikna ekininin kurulduğu belirtildi. Mardin’de plazma bağışçısı olması için 14 bin 500 arama yapıldığı bilgisi paylaşıldı. Artuklu’da Kızılay bünyesinde kurulan merkezde  ikna edilen bağışçılardan plazmaferez cihazı sayesinde 516 immün plazma alınıp hastalar için kullanıldığı belirtildi. Ayrıca Covid-19 salgını başlangıcından buyana  Kıızlay’ın Mardin’de 1570 ünite plazma temini sağladığı ve Mardin’de mağduriyet yaşayan herhangi bir hastanın olmadığı vurgulandı.

HDP Mardin Milletvekili Ebru Günay, Mardin’de plazmaferez cihazının meselesini Meclise taşıdı.

Ebru Günay’ın soru önergesi şu şekilde;

“Dünyanın tamamında insan yaşamını ciddi olarak tehdit eden Covid-19 salgınından korunmak herkes için bir hak olmakla birlikte halkı bu salgından koruyacak önlemleri herkes için eşit bir şekilde almak devletin yükümlülüğüdür.

Koronavirüs salgını tedavisinde etkili olduğu kabul edilen ve hastalığı geçirmiş kişilerde oluşan antikorları içeren plazmayı ayırarak, hasta olan kişilere uygulanan ve pasif bağışıklığı sağlayan ‘’plazmaferez’’ adlı cihazın birçok kentte bulunmamasından kaynaklı bağışçılar farklı merkezlere gitmek zorunda kalmaktadırlar.

Bu cihazın bulunmadığı kentlerden birisi de 850 bin nüfusa sahip Mardin’dir. Plazma tedavisi uygulanacak hastalar, bağış yapmak için birçok kez en yakın il olan Diyarbakır’a gitmek zorunda kalmaktadırlar. Bu durum tedavilerde gecikmeye sebep olmanın yanı sıra kimi bağışçıların bağış yapmaktan vazgeçmesine neden olmaktadır.

Diyarbakır’da ‘’plazmaferez’’ cihazı aracılığıyla ayrıştırılan plazmaların Mardin’e gelip hastalara uygulanması çok ciddi bir zaman kaybı yarattığı için salgınla mücadele eden hastaların yaşamlarını tehdit altına sokmaktadır. Hastaların hayatını kaybetmesinin önüne geçmek için bu cihazın bir önce temin edilmesi gerekmektedir.

Bu bağlamda;

1. Mardin’de kamu veya özel hiçbir hastanede Covid-19 salgını tedavisinde kullanılan ‘’plazmaferez’’ cihazının bulunmaması Bakanlığınızın bilgisi dahilinde midir? Eksik olan cihazın temin edilmesi için herhangi bir girişiminiz olacak mıdır?

2. Mardin’de ‘’plazmaferez’’ cihazı bulunmadığı için tedavisi yapılmayan veya geciktirilen hasta var mıdır? Varsa kaç kişidir?

3. Plazmanın ayıklanması için bağışçıların Diyarbakır’a gitmesi, plazmanın ayıklanması ve Mardin’e gelerek hastaya uygulanması ne kadar zaman almaktadır? Mardin’de ‘’plazmaferez’’ cihazı bulunmamasından kaynaklı geçen bu süre hastanın hayatını riske atmak değil midir?

4. Türkiye’de plazmaferez cihazının bulunmadığı iller hangileridir?

5. Salgının başladığı ilk günden bu yana pandemi ile mücadele sürecini etkili bir şekilde yürüttüğünü iddia eden iktidarın ‘’pandemi ile etkin mücadeleden’’ kastı; hala milyonlarca kişinin aşılanmaması, öğrencilerin eğitim haklarından mahrum kalması, milyonlarca insanın açlıkla mücadele etmesi ve birçok hastaneye bunca zamana rağmen gerekli tıbbi ekipmanların sağlanmaması mıdır?”

Video thumbnail
Kızıltepe'de yaşayan Özdemir'in başından geçen olay yürekleri burkuyor-Soba patladı, yüzünü kaybetti
01:58
Video thumbnail
KIZILTEPE YETİM VE ÖKSÜZLER DERNEĞİ BAŞKANI KANDEMİRGÜNDEMİN AKIŞI PROGRAMINA KONUŞTU
28:14
Video thumbnail
Mardin 1969 Spor Karşıyaka’yı ağırlıyor
00:59
Video thumbnail
Lise öğrencisinden aşı ol çağrısı
00:49
Video thumbnail
Çiftçi ürettiğinden kazanıyor mu?
35:09
Video thumbnail
CHP Mardin il Başkanı Kılınçaslan: Kanal İstanbul’a yapacağın harcamayı, burada GAP’ı bitirsin
00:55
Video thumbnail
#Elektrik ve #Elektronik Mühendisi Erdinç Ayav, Güneş enerjisi sistemini anlattı #mardin
20:04
Video thumbnail
Mikail Erbeyi çiftçi sorunlarını mardingzt'de değerlendirdi
23:38
Video thumbnail
70 yaşında 11 çocuk babası aşı 'kısırlık' yapacak diye aşı olmak istememiş..
01:09
Video thumbnail
Dr. Haydar Boynukara'dan önemli Korona virüs açıklaması
21:04
Video thumbnail
Artuklular döneminden kalan tarihi kümbetin restorasyonu sırasında 3 mezar bulundu
00:53
Video thumbnail
CHP’li Eyüp Kalkan gübre fiyatlarını eleştirdi: Çiftçiyi resmen öldürüyoruz
02:29
Video thumbnail
Ata bineyim derken kendini yerde buldu
00:28
Video thumbnail
#Mardin Elektrik Mühendisleri Odası Başkanı Serfiraz Kurtay Mardinin Elektrik Sorununu Konuştu
12:40
Video thumbnail
#mardin #mardingzt Mardin’de sokak ortasında taşlı sopalı kavga: 5 yaralı
00:35
Video thumbnail
Mardin İl Sağlık Müdürü Yavuz Stüdyo Konuğumuz
22:48
Video thumbnail
ŞERÊ NEXWÊŞİYA CORONAYÊ
11:27
Video thumbnail
Kızıltepe’de toz aşınımı
00:32
Video thumbnail
Konya'da katledilen Dedeoğulları ailesine daha önce de saldırı olmuş
01:05
Video thumbnail
Mardin’in saklı cenneti: Xurs Vadisi doğasıyla hayran bıraktırıyor
02:37

SON HABERLER

BENZERLER HABERLER