GAİB Midyat Sanat ve Tasarım Fakültesi’nin temeli atılacak

Güneydoğu Anadolu Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği tarafından Mardin Artuklu Üniversitesi bünyesinde kurulan GAİB Midyat Sanat ve Tasarım Fakültesi’nin temeli atılacak.

9 Ocak 2021 Cuma günü Mardin’in Midyat ilçesinde düzenlenecek olan temel atma törenine TİM Başkanı İsmail Gülle’de katılacağını ifade eden Başkan Mahsum Altunkaya temeli atılacak olan fakültenin sektör açısından büyük önem taşıdığını da sözlerine ekledi.

Artuklu Üniversitesi bünyesinde kurulması planlanan ve geçtiğimiz Ocak 2021’de GAİB hizmet binasında düzenlenen törenle protokolü imzalanan GAİB Midyat Sanat ve Tasarım Fakültesi’nin yapılan ihalesinin ardından 9 Temmuz 2021 Cuma günü Mardin’in Midyat ilçesinde düzenlenecek törenle temelleri atılacak. Üretim ve ihracatta eğitimin en önemli unsur olduğuna dikkat çeken Güneydoğu Anadolu Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Mahsum Altunkaya üretimin bütün kademelerinde olduğu gibi ihracatta ve uluslararası ticaretin bütün safhalarında eğitimli insan iş gücüne ihtiyaç olduğunun altını çizerek “Türkiye dünyanın en önemli hububat bakliyat ihracatçı ülkeleri listesinde önemli bir yerde. Anadolu’nun bereketli topraklarında üretilecek ürünlerimizin yüksek katma değer kazandırıldıktan sonra ihracatı ülke ekonomisine daha büyük katkılar sağlayacaktır. Bunun için eğitim sektörümüzün her aşamasında önemli bir yer tutmaktadır. Ocak 2021’de protokolünü Mardin Valiliği ve Artuklu Üniversitesi Rektörlüğü İle imzaladığımız GAİB Midyat Sanat ve Tasarım Fakültesi’nin ihalesini geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdik. Birliklerimize yaklaşık olarak 25 milyon TL’ye mal olacak olan GAİB Midyat Sanat ve Tasarım Fakültesi’nin temelini 9 Temmuz 2021 tarihinde Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanımız Sayın İsmail Gülle ve sektör temsilcilerimizin katılımıyla atacağız” dedi.

Mardin Güneydoğu’nun ikinci büyük ihracatçı kentidir

Eğitimin kendileri için öncelikli bir konu olduğuna dikkat çeken Başkan Mahsum Altunkaya “Eğitim dünyayı değiştirmek ve sektörlerimizin daha çok ileri gitmesi için en uygun araçtır. Bizler de, Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri ailesi olarak bu görüşü benimsiyoruz. Sektörel gelişim için eğitim alanında çeşitli projelerimizi hayata geçirdik. Ülkemizin ve özellikle bölgemizin yaşadığı gerek ekonomik gerek toplumsal sorunların eğitimle aşılacağına inanıyoruz. Bu çerçevede, Mardin ilimiz de keşfedilmeyi bekleyen büyük bir potansiyel taşıyor. Mardin hali hazırda bölgemizin ikinci büyük ihracat kenti konumunda. Sahip olduğu eşsiz insan kaynağı ve kültürel zenginlik sayesinde, Mardin’de eğitime yapılacak her bir yatırımın ülkemize ve hatta ihracatımıza çok daha fazla katma değer kazandıracağına inanıyoruz. Biz de GAİB olarak bu potansiyelin açığa çıkması için Mardin’de eğitime katkı sağlamak istedik. Bu nedenle yaptığımız istişareler sonucunda “GAİB Midyat Sanat ve Tasarım Fakültesi” binasının yapımını Birlik olarak üstlenmeye karar vermiş ve Mardin Valiliği ve Artuklu Üniversitesi Rektörlüğü ile bir protokol imzalamıştık.  Bu projenin hayata geçmesi için gösterdikleri çabadan ötürü Sayın Mardin Valimize, Sayın Rektörümüze; Midyat Kaymakamına ve Midyat Belediye Başkanına teşekkürü bir borç bilirim. Ayrıca, bu projenin onay aşamasında katkılarını ve desteklerini esirgemeyen başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Ticaret Bakanımız, Ticaret Bakan Yardımcımız ve İhracat Genel Müdürümüz ile sektörümüzün değerli temsilcileri ve yönetim kurulu üyelerimizle hububat bakliyat ihracatçılarımıza katkılarından dolayı teşekkür ediyoruz” dedi.  

Video thumbnail
Kızıltepe'de yaşayan Özdemir'in başından geçen olay yürekleri burkuyor-Soba patladı, yüzünü kaybetti
01:58
Video thumbnail
KIZILTEPE YETİM VE ÖKSÜZLER DERNEĞİ BAŞKANI KANDEMİRGÜNDEMİN AKIŞI PROGRAMINA KONUŞTU
28:14
Video thumbnail
Mardin 1969 Spor Karşıyaka’yı ağırlıyor
00:59
Video thumbnail
Lise öğrencisinden aşı ol çağrısı
00:49
Video thumbnail
Çiftçi ürettiğinden kazanıyor mu?
35:09
Video thumbnail
CHP Mardin il Başkanı Kılınçaslan: Kanal İstanbul’a yapacağın harcamayı, burada GAP’ı bitirsin
00:55
Video thumbnail
#Elektrik ve #Elektronik Mühendisi Erdinç Ayav, Güneş enerjisi sistemini anlattı #mardin
20:04
Video thumbnail
Mikail Erbeyi çiftçi sorunlarını mardingzt'de değerlendirdi
23:38
Video thumbnail
70 yaşında 11 çocuk babası aşı 'kısırlık' yapacak diye aşı olmak istememiş..
01:09
Video thumbnail
Dr. Haydar Boynukara'dan önemli Korona virüs açıklaması
21:04
Video thumbnail
Artuklular döneminden kalan tarihi kümbetin restorasyonu sırasında 3 mezar bulundu
00:53
Video thumbnail
CHP’li Eyüp Kalkan gübre fiyatlarını eleştirdi: Çiftçiyi resmen öldürüyoruz
02:29
Video thumbnail
Ata bineyim derken kendini yerde buldu
00:28
Video thumbnail
#Mardin Elektrik Mühendisleri Odası Başkanı Serfiraz Kurtay Mardinin Elektrik Sorununu Konuştu
12:40
Video thumbnail
#mardin #mardingzt Mardin’de sokak ortasında taşlı sopalı kavga: 5 yaralı
00:35
Video thumbnail
Mardin İl Sağlık Müdürü Yavuz Stüdyo Konuğumuz
22:48
Video thumbnail
ŞERÊ NEXWÊŞİYA CORONAYÊ
11:27
Video thumbnail
Kızıltepe’de toz aşınımı
00:32
Video thumbnail
Konya'da katledilen Dedeoğulları ailesine daha önce de saldırı olmuş
01:05
Video thumbnail
Mardin’in saklı cenneti: Xurs Vadisi doğasıyla hayran bıraktırıyor
02:37

SON HABERLER

BENZERLER HABERLER