Bursa’da provokasyon! Amedsporlu futbolcular ölümden döndü…

Selman Güneş Fotoğrafı

Selman Güneş

Haber Merkezi

TFF 2. Lig Beyaz Grup lideri Amedspor’a Bursa’da çirkin saldırı gerçekleşti. Tribünde faili meçhul cinayetleri anımsatan görselleri açıldı, futbolcu ve teknik heyete saldırı gerçekleşti, sahaya mermi, taş ve bıçak fırlatıldı.

Bursa’da Amedspor kafilesinin kente adım attığı ilk andan itibaren başlayan taciz ve saldırgan tutum, saha içinde de devam etti. Tribünde faili meçhulleri sembolize eden “Beyaz Toros”, birçok cinayetten hüküm giyen “Yeşil” kod adlı Mahmut Yıldırım ve JİTEM kurucusu Ahmet Cem Ersever’in fotoğrafları açılırken, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, görsellerin stada sokulmasında zafiyet gösteren kamu görevlileri ve sorumlular hakkında soruşturma başlatıldığını ve kamu görevlilerinin açığa alındığını duyurdu.

TAHRİK BİR GÜN ÖNCESİNDEN BAŞLADI

TFF 2. Lig Beyaz Grup’un 23’üncü haftasında dün oynanan Bursaspor ve Amedspor müsabakasında futbol dışında her şey vardı. Kente önceki gece ulaşan Amedspor kafilesinin kaldığı otel önüne giden Bursaspor taraftarları, sabaha kadar meşaleler yakıp, havai fişekler patlattı. Mehter Marşı çalıp, zaman zaman tahrik edici slogan ve küfürler savuran kalabalık, aynı taşkınlığı dün de devam ettirdi.
Amedspor teknik heyeti ve futbolcular sahaya çıkarken sahaya çakı, taş ve mermi atan ve fiziki saldırıda bulanan taraftarlar, maç boyunca da aynı taşkınlığa devam etti.

SOYLU: SORUMLULAR AÇIĞA ALINDI

TFF gözlemcileri sahaya atılan maddeleri not ederken, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda sorumluların açığa alındığını duyurdu. Bakan Soylu, paylaşımında “Bursa’daki futbol müsabakasında, futbol seyrinin dışındaki görseller kabul edilemez ve spor ile bağdaştırılamaz. Bu görsellerin stada sokulmasında zafiyet gösteren kamu görevlileri ile ilgili soruşturma başlatılmış ve ilgili kamu görevlileri açığa alınmıştır” ifadelerini kullandı.
Böylesi bir atmosferde TFF’nin oynattığı maçta Bursaspor, Amedspor’u 2-1 yendi. Maçtan sonra Amedspor futbolcuları ve teknik heyeti fiziki saldırıya uğradı. Kaynak-Eko Abori