Kavurucu sıcakların yaşandığı Kızıltepe’den karlı Ağrı Dağı zirvesine çıktı

Termometrelerin 45 dereceyi bulduğu Mardin’in Kızıltepe ilçesinde yaşayan fitness antrenörü Riyat Salman,  2 Temmuzda başladığı Ağrı Dağı tırmanışının  5. gününde zirveye ulaşmayı başardı. Dağcılığı hobi olarak yapan Kızıltepeli 22 yaşındaki fitness antrenörü Riyat Salman,  Türkiye’nin 5137 rakımla en yüksek noktası olan Ağrı Dağı zirvesine çıkmak  1 Temmuz’da Kızıltepe’den yola çıktı. Doğubeyazıt’ın Çevirme Köyü rotasını kullanarak 2 […]

Kavurucu sıcakların yaşandığı Kızıltepe’den karlı Ağrı Dağı zirvesine çıktı
Kavurucu sıcakların yaşandığı Kızıltepe’den karlı Ağrı Dağı zirvesine çıktı
Selman Güneş
  • 6 Ağustos 2022 16:19
  • 6 Ağustos 2022 16:24

Termometrelerin 45 dereceyi bulduğu Mardin’in Kızıltepe ilçesinde yaşayan fitness antrenörü Riyat Salman,  2 Temmuzda başladığı Ağrı Dağı tırmanışının  5. gününde zirveye ulaşmayı başardı.

Dağcılığı hobi olarak yapan Kızıltepeli 22 yaşındaki fitness antrenörü Riyat Salman,  Türkiye’nin 5137 rakımla en yüksek noktası olan Ağrı Dağı zirvesine çıkmak  1 Temmuz’da Kızıltepe’den yola çıktı. Doğubeyazıt’ın Çevirme Köyü rotasını kullanarak 2 Temmuz’da Ağrı Dağı zirvesine ulaşmak için harekete geçen Salman diğer dağcılarla birlikte 3200 rakımda kamp kurdu.  Salman, tırmanışın ikinci gününde  4200 rakıma ulaştı. Üçüncü günde ise zirveye doğru harekete başladı. Salman 6 Temmuz’da sabah 7 sıralarında dağcı arkadaşlarıyla birlikte zirveye ulaşmış oldu.

Riyat Salman, zirveye doğru zorlu tırmanışını cep telefonu kamerasına kaydetti.