“Saman kripto para olayına döndü”

Bereketli hilal olarak adlandırılan Mezopotamya toprakları şiddetli kuraklık yaşıyor. Kuru tarım arazilerinin yüzde 90’ı neredeyse ürün vermeden kurudu. Mahsül gelmeyince  tarlada kalan saman bu sefer kıymete bindi. Kızıltepe Ziraat Odası Sekreteri Sedat Ayyıldız, “Sap saman olayı bölgemiz de tabiri caiz ise kripto para olayına döndü.” dedi.

Güneydoğu Anadolu Bölgesinde kuru arazi diye tabir edilen sulanmayan ekili toprakların yarısından fazlası şiddetli kuraklık etkisiyle başakta kurudu. Ülkenin tahıl ihtiyacının yüzde 25’ini karşılayan bölgede sulu arazilerde de düşük rekolte bekleniyor. Yaklaşık 11 bin yıl önce insanlığın tarım yaptığı topraklar olarak bilinen Mezopotamya Ovasında çiftçi zor günler geçiriyor. Bereketli Mezopotamya ovasında kuru tarım arazilerinin yüzde 90’ı başakta kurudu. Ürün gelmeyince saman kıymete bindi.

Saman fiyatında yaşanılan belirsizlik ve spekülatif söylemler sebebiyle saman adeta altın çağını yaşıyor. Konuya değinen Kızıltepe Ziraat Odası Sekreteri Sedat Ayyıldız, “Hasat sezonun başlamasıyla beraber bir haftadır özellikle sap saman olayı bölgemiz de tabiri caiz ise kripto para olayına döndü. Piyasaya farlı aktörler işin içine girince spekülatif söylemler fiyatlar ortalık toz duman.” açıklamasını yaptı.

Ortada bir bir belirsizliğin olduğunu vurgulayan Sedat Ayyıldız, “Kimse beni yanlış anlamasın taraf değilim, amacım ukalalık ta değil. Öncelikle ben bir çiftçiyim, çiftçinin durumu ortada tabi ki de ürününün sapından samanın dan da kar elde edecek. Biçerdöver sahibi arkadaşlar sermaye bağlamış ekmek kapısı oda kazanacak. Saman işini meslek olarak yapan arkadaşlar da kazanacak.  Lakin; Çiftçi yıllardır anız yaktı samandan hiç bir gelir elde etmedi. Biçer parası ödedi. Bu gün şartlar değişti. Kazanacak ama insaflı ve fırsat kollamadan.

Biçerdöver sahipleri hakkaniyetli bir fiyat ile biçecek,  kar edecek ama fırsat kollamadan. Saman işi yapan arkadaş sermaye bağlamış iş makinası almış kar edecektir ama insaflı bir şekilde. Piyasada çok uçuk rakamlar, saatlik yükselen fiyatlar var.  Bence bu şekilde devam ederse daha önce dediğim gibi çiftçi, samancı, biçerci hepsi kaybedecektir.  İlimizde bu sektör için çalışma süresi 15 20 gündür. İşin içinde olanların dışında bu sezonda ne kazansam kardır mantığı ile spekülatif söylemler ile fiyat artıran veya bu olayı kullanarak fiyat yükselmeye çalışanlar emin olun bu şekilde devam ederse piyasa kitlenecektir.  Ben piyasada fiyat belirleme yetisine sahip değilim ama kimse kimseyi ezmesin her kes emeğinin karşılığını alsın kanaatindeyim. Çiftçi makul bir fiyat ile samancı hakkaniyetli bir fiyat ile biçerciye emeğinin karşılığını vermelidir. Her kese bol kazançlar diliyorum.” diye konuştu.

Video thumbnail
Kızıltepe'de yaşayan Özdemir'in başından geçen olay yürekleri burkuyor-Soba patladı, yüzünü kaybetti
01:58
Video thumbnail
KIZILTEPE YETİM VE ÖKSÜZLER DERNEĞİ BAŞKANI KANDEMİRGÜNDEMİN AKIŞI PROGRAMINA KONUŞTU
28:14
Video thumbnail
Mardin 1969 Spor Karşıyaka’yı ağırlıyor
00:59
Video thumbnail
Lise öğrencisinden aşı ol çağrısı
00:49
Video thumbnail
Çiftçi ürettiğinden kazanıyor mu?
35:09
Video thumbnail
CHP Mardin il Başkanı Kılınçaslan: Kanal İstanbul’a yapacağın harcamayı, burada GAP’ı bitirsin
00:55
Video thumbnail
#Elektrik ve #Elektronik Mühendisi Erdinç Ayav, Güneş enerjisi sistemini anlattı #mardin
20:04
Video thumbnail
Mikail Erbeyi çiftçi sorunlarını mardingzt'de değerlendirdi
23:38
Video thumbnail
70 yaşında 11 çocuk babası aşı 'kısırlık' yapacak diye aşı olmak istememiş..
01:09
Video thumbnail
Dr. Haydar Boynukara'dan önemli Korona virüs açıklaması
21:04
Video thumbnail
Artuklular döneminden kalan tarihi kümbetin restorasyonu sırasında 3 mezar bulundu
00:53
Video thumbnail
CHP’li Eyüp Kalkan gübre fiyatlarını eleştirdi: Çiftçiyi resmen öldürüyoruz
02:29
Video thumbnail
Ata bineyim derken kendini yerde buldu
00:28
Video thumbnail
#Mardin Elektrik Mühendisleri Odası Başkanı Serfiraz Kurtay Mardinin Elektrik Sorununu Konuştu
12:40
Video thumbnail
#mardin #mardingzt Mardin’de sokak ortasında taşlı sopalı kavga: 5 yaralı
00:35
Video thumbnail
Mardin İl Sağlık Müdürü Yavuz Stüdyo Konuğumuz
22:48
Video thumbnail
ŞERÊ NEXWÊŞİYA CORONAYÊ
11:27
Video thumbnail
Kızıltepe’de toz aşınımı
00:32
Video thumbnail
Konya'da katledilen Dedeoğulları ailesine daha önce de saldırı olmuş
01:05
Video thumbnail
Mardin’in saklı cenneti: Xurs Vadisi doğasıyla hayran bıraktırıyor
02:37

SON HABERLER

BENZERLER HABERLER