Özel hastanelere ödenen fazla ücretler geri alınabilir

spot_img

Özel hastanelerde muayene olanlar yüksek muayene ve katılım adı altında alınan ücretlerden şikâyetçi olurken Pozitif Hasta Hakları Derneği Genel Başkanı Doç. Dr. Bekir Karaarslan, kanunen yasak olmasına rağmen alınan ücretlerin geri alınabileceğini belirtti.

Özel hastaneler hizmet verdikleri hasta sayısını arttırmak amacıyla SGK ile anlaşma yoluna gitmekte ve bu hususu tanıtım kampanyalarında kullanmaktadırlar. Özel hastaneden aldığı sağlık hizmetine ait bedelin SGK tarafından ödeneceğini, kendisinin cüz’i bir fark ücreti ödeyerek kaliteli ve hızlı bir sağlık hizmeti alacağını düşünen hastalar özel hastanelerin haksız ve SGK ile yaptıkları sözleşmeye aykırı uygulamaları nedeniyle yüksek ücretler ödemeye mecbur bırakılıyor.

Özel hastaneler ayrıca SGK’nın ödediği tedavi ücretinin yüzde 200’ü kadar fark ücreti de talep edebiliyor. Hal böyle olunca özel hastanelerde muayene olanlar, alınan fazla ücretlerden şikâyetçi oluyor.

Pozitif Hasta Hakları Derneği Genel Başkanı Adli Tıp Uzmanı Doç. Dr. Bekir Karaarslan, özellikle Kovid-19’un tanı ve tedavisinde özel hastanelere giden vatandaşlardan fahiş denilebilecek ücretlerin alındığını, bunun yasal olmadığını söyledi.

Ücretsiz danışmanlık hizmeti verdiklerini belirten Doç. Dr. Karaarslan, “Bağımsız olarak Adli Tıp Uzmanı olarak çalışıyorum. Hasta haklarıyla ilgili Pozitif Hasta Hakları Derneği kurduk. Derneğimizin asıl amacı ise sağlık alanında yaşanan kötü uygulamalarla ilgili mağdur olan hasta ve hasta yakınlarına ücretsiz danışmanlık yapmaktır. Tamamen ücretsiz bir şekilde danışmanlık hizmeti veriyoruz. Eğer gerçekten bir mağduriyet söz konusu ise mağduriyetlerinin giderilmesi adına her türlü yardımı yapmaya çalışıyoruz.  Birlikte çalıştığımız avukatlarımız da var. Bu arkadaşlarımız da hukuki destek veriyorlar.” dedi.

Son olarak Karaaslan, mağduriyet yaşayan hasta ve hasta yakınlarının http://www.pozitifhastahaklari.com sitesi üzerinden ve 0 530 480 96 90 telefon numarasından dernek ile iletişime geçebileceklerini sözlerine ekledi.

SON HABERLER

BENZERLER HABERLER