Kızıltepe’de bir kan davası daha barışla sonuçlandı

Selman Güneş Fotoğrafı

Selman Güneş

Haber Merkezi

 

Mardin’in Kızıltepe İlçesinde 3 yıl önce Mehmet Selim Adın’ın hayatını kaybetmesiyle   Bozuk ve Adın aileleri arasında başlayan  kan davası barışla sonuçlandı.  

Kızıltepe’de 10 Ekim 2017 yılında Adın ve Bozuk aileleri arasında çıkan kavgada Mehmet Selim Adın hayatını kaybetmişti. İki aile arasındaki kan davası 3 yıl aradan sonra hayır sever Şerif Karahan ve Mecit Çeçen’in girişimleriyle husumet son buldu.

Cumhuriyet Mahallesi Behçet Keleşoğlu Taziye Evin’de düzenlenen barış törenine Kızıltepe Kaymakamı ve Belediye Başkanvekili Hüseyin Çam,  AK Parti İlçe Başkanı Bülent Şahin, barışa vesile olan Şerif Karahan ve Mecit Çeçen ile her iki aile bireyleri katıldı. Programda  Kur’an’ı Kerim okundu.  Kızıltepe vaizi Kemal Kahraman sulhun önemine dikkat çeken bir konuşma yaptı. Korona virüs yüzünden sadece aile bireylerinden Eyüp Bozuk ve hayatını kaybeden Mehmet Selim Adın’ın babası Abdulkadir Adın tokalaştı.  Davetlilere kolonya ve mırra ikram edildi.

Programa katılan Kaymakam Çam barışa şahitlik etmenini mutluluğunu ve huzurunu yaşadıklarını söyledi. Yunus Emre’nin İlahisi’nden bir nakarat okuyan Çam, “Gönül Çalab’ın tahtı gönüle Çalap bahdı.  İki cihân bed-bahtı kim gönül yıkar ise… Burada Çalap’tan kasıt HZ Allah’tır. Onun için gönül Allah’ın evidir. Eğer gönül yıkarsak hem bu dünyamız hem de sonsuz olan diğer dünyamızın perişan olacağını bize bu güzel dizelerde belirtiyor. Onun için bu Allah2ın evi olan gönüllü yapanlara çok ama çok teşekkür ediyoruz. Gönüller yıkmayalım, gönüller yapmaya gayret edelim.” şeklinde konuştu.

Barış törenine katılan Fahri Cevheroğlu husumetin 3 yıl önce olduğunu ifade etti. Cevheroğlu, “İki ailenin bağları da vardı. Şuanda sayın kaymakamımızın, Şerif Karahan’ın Mecit Çeçen’in  vesile oldukları bir husumeti sona erdirdik.  Şuanda onu nihayetlendirdik. Emeği geçenlere sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz” dedi.

Barışa aracı olan Şerif Karahan ise “Bugün çok güzel bir işe vesile olduk. Benimle birlikte bu husumeti barışla sonlandıran herkese teşekkürlerimi iletiyorum. İnşallah bir daha kan ve göz yaşı olmayacak. Barış dolu günler dileğiyle sözlerime son veriyorum.” diye konuştu.