Avukat Ali Aydemir: “9 saatlik kesintiyi gerektirir bir çalışmanın yapılmadığı tespit edilmiştir”

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde yaz sıcağında 25 köyde 9 saatlik elektrik kesintisi tepki çekmeye devam ediyor. Av Ali Aydemir, yapılan kesintilerin hukuksuz olduğunu ve yöneticilerin yargı önünde hesap vereceğini ifade etti.

Kızıltepe’de 45 derece sıcaklıkta elektriğe en fazla ihtiyaç olduğu, ekinin suya en fazla ihtiyaç duyduğu dönemde DEDAŞ’ın bakım yaptığını ileri sürerek 9 saat gibi uzun bir süre vatandaşı elektriksiz bırakması Av Ali Aydemir’i harekete geçirdi. Mahalle muhtarları ile birlikte savcılığa suç duyurusunda bulunan Aydemir, kesintisinin keyfi yapıldığını belgelediğini iddia etti.

Kendi sosyal medya hesabından açıklama yapan Aydemir şunları dile getirdi: “Dün Kızıltepe Cumhuriyet Başsavcılığına dedaşın bakım bahanesiyle üç gün boyunca günde 9 saat elektriğini kestiği köylerle ile ilgili yapmış olduğumuz şikayet üzerine başlatılan soruşturma kapsamında bugün de F-8 Boğaziye, F-9 Ulaşlı, F-10 Dikmen ve F-11 Kırkkuyu hatları için bilirkişi  ve jandarma refakatiyle DEDAŞ’ın bakım yaptığını iddia ettiği bütün köyler yine tek tek dolaşılmış ve sahada tespit edilen hususlar belgelendirilmiştir.

Bilirkişi refakatiyle jandarma tarafından yapılan inceleme kapsamında öncelikle TEİAŞ Dikmen-2 trafo merkezine gidilerek EKV formu alınmış; EKV formunda ismi yazılı olan ve hatlarda bakım yapacağı söylenen DEDAŞ personeli aranarak nerelerde çalışma yaptığı sorulmuş; bu şahıs kendisinin evde olduğunu beyan ederek başka bir personelin ismini vermiştir. EKV formunda adı geçmeyen Bu personelle yapılan görüşmede de şahıs Yurtözü kök binasında çalışma yaptığını beyan etmiştir.

Şahsın beyanı üzerine Yurtözü kök binasına gidilmiş burada 9 saatlik kesintiyi gerektirir bir çalışmanın yapılmadığı tespit edilmiştir. Bunun yanında yurt özünde yapılacak çalışma için Dikmen ilçesinde bulunan ana kök binadan elektrik kesmek suretiyle çalışma güvenli bir şekilde yapılabilecekken tamamen keyfi bir şekilde F-8 Boğaziye, F-10 Dikmen ve F-11 Kırkkuyu hatlarından enerji alan yaklaşık 25 köyün ve binlerce köy halkının 9 saat keyfi olarak enerjisiz bırakıldığı da tespit edilmiştir.

– Haksız ve yargı kararlarına aykırı  elektrik kesintisi yapılan her köy gerçek içtima kuralları uyarınca ayrı cezalandırmayı gerektirmekte olup; bu kesintilerden sorumlu şahıslar kesinti yapılan her gün için ayrı ayrı hukuk önünde hesap vereceklerdir. Bu sebepledir ki kesinti yapılan her köy için her gün kolluk marifetiyle bu tespitler tutanak altına alınmakta ve alınmaya devam edilecektir . Mehmet Bulutu  aratmayacak bir inatla suç işleme noktasında kararlı hareket eden yerel yetkililerin savunmalarında en azından gerçek sorumluların isimlerinin açıkça belirtmelerini tavsiye ediyoruz. Son olarak bakım ve arıza adı altında haksız ve hukuksuz kesintiler DEDAŞ tarafından nihayete erdirilinceye kadar her gün kesinti yapılan köylerde bu şekilde kolluk kuvvetleri ve bilirkişi marifetiyle her biri ayrı bir  suç tespit niteliğine haiz olan  bu tespitlerin yapılmasına  tarafımızca devam edilecektir.”

Video thumbnail
Kızıltepe'de yaşayan Özdemir'in başından geçen olay yürekleri burkuyor-Soba patladı, yüzünü kaybetti
01:58
Video thumbnail
KIZILTEPE YETİM VE ÖKSÜZLER DERNEĞİ BAŞKANI KANDEMİRGÜNDEMİN AKIŞI PROGRAMINA KONUŞTU
28:14
Video thumbnail
Mardin 1969 Spor Karşıyaka’yı ağırlıyor
00:59
Video thumbnail
Lise öğrencisinden aşı ol çağrısı
00:49
Video thumbnail
Çiftçi ürettiğinden kazanıyor mu?
35:09
Video thumbnail
CHP Mardin il Başkanı Kılınçaslan: Kanal İstanbul’a yapacağın harcamayı, burada GAP’ı bitirsin
00:55
Video thumbnail
#Elektrik ve #Elektronik Mühendisi Erdinç Ayav, Güneş enerjisi sistemini anlattı #mardin
20:04
Video thumbnail
Mikail Erbeyi çiftçi sorunlarını mardingzt'de değerlendirdi
23:38
Video thumbnail
70 yaşında 11 çocuk babası aşı 'kısırlık' yapacak diye aşı olmak istememiş..
01:09
Video thumbnail
Dr. Haydar Boynukara'dan önemli Korona virüs açıklaması
21:04
Video thumbnail
Artuklular döneminden kalan tarihi kümbetin restorasyonu sırasında 3 mezar bulundu
00:53
Video thumbnail
CHP’li Eyüp Kalkan gübre fiyatlarını eleştirdi: Çiftçiyi resmen öldürüyoruz
02:29
Video thumbnail
Ata bineyim derken kendini yerde buldu
00:28
Video thumbnail
#Mardin Elektrik Mühendisleri Odası Başkanı Serfiraz Kurtay Mardinin Elektrik Sorununu Konuştu
12:40
Video thumbnail
#mardin #mardingzt Mardin’de sokak ortasında taşlı sopalı kavga: 5 yaralı
00:35
Video thumbnail
Mardin İl Sağlık Müdürü Yavuz Stüdyo Konuğumuz
22:48
Video thumbnail
ŞERÊ NEXWÊŞİYA CORONAYÊ
11:27
Video thumbnail
Kızıltepe’de toz aşınımı
00:32
Video thumbnail
Konya'da katledilen Dedeoğulları ailesine daha önce de saldırı olmuş
01:05
Video thumbnail
Mardin’in saklı cenneti: Xurs Vadisi doğasıyla hayran bıraktırıyor
02:37

SON HABERLER

BENZERLER HABERLER