Canlar yitiriliyor, 20 yıldır Mardin-Midyat karayolu bitirilemedi

Selman Güneş Fotoğrafı

Selman Güneş

Haber Merkezi

Mardin-Midyat karayolunda meydana gelen ve 6 kişinin yaşamını yitirdiği kazanın yaşandığı yol, 20 yıldır bitirilemezken vatandaş duruma tepkili.

Midyat ve Ömerli ilçeleri arasında 2 Ocak’ta valilik ve üniversite çalışanlarını taşıyan aracın kontrolden çıkması sonucu 6 kamu çalışanı hayatını kaybetti, 5’i de yaralandı. Yaşamını yitiren Ruken Adam, Fatma Kaya, Büşra Keleş, Abdullah Macit, Kamuran Önen ve Yusuf Tunç Midyat ilçesinde defnedildi ve olayla ilgili başlatılan soruşturma devam ediyor.

Kazanın yaşandığı Alıçlı köyü sakinleri söz konusu yolda hemen her gün kaza riski yaşandığını dile getiriyor., Köyün içinden geçen yol üzerinde herhangi bir alt ya da üst geçit de bulunuyor. Mardin-Midyat yolunun bölünmüş yol haline getirilmesi için kamulaştırma çalışmaları 20 yıl önce bitirilmesine ve yaklaşık 15 yıl önce de alt yapı çalışmalarının tamamlanmasına rağmen yol çalışması bir türlü bitmek bilmedi.

HDP Ömerli İlçe Eşbaşkanı Metin Kaya da, yolun halinin ortada olduğunu, 20 yıldır yolun kamulaştırması ile alt yapısının tamamlandığını belirterek şunları söyledi: “Altyapısı, zemini hazır olmasına rağmen bu yol bitirilmemiştir. 10 senede benim hatırladığım onlarca kaza var. Bu kazalarda 30’a yakın ölü var. Hiç kimse diyemez ki, bu yoldaki kazalar sürücülerin hatasıdır. Kesinlikle yol çok dar. Araçlar sollamaya geçemiyor. Araçlar en ufak hatada kendini kurtaramıyor. Sağı solu dolduruşmuş vaziyette. Kazaya mutlak sebep olan bir halededir bu yol.”