​Miraç Kandili vesilesiyle dünyanın en uzun adamına 2 metrelik seccade hediye edildi

Mardin İl Müftüsü Ali Hayri Çelik, Miraç Kandili dolayısıyla dünyanın yaşayan en uzun adamı olarak Guinness Rekorlar Kitabında yer alan Sultan Kösen’e 2 metrelik seccade, Kur’an-ı Kerim ve tespih hediye etti.“Dünyanın yaşayan en uzun boylu adamı” unvanını 2 metre 51 santimetrelik boyuyla elinde bulunduran ve Guinness Rekorlar Kitabında yer alan Mardinli Sultan Kösen’e Miraç Kandili […]

​Miraç Kandili vesilesiyle dünyanın en uzun adamına 2 metrelik seccade hediye edildi
​Miraç Kandili vesilesiyle dünyanın en uzun adamına 2 metrelik seccade hediye edildi
Selman Güneş
  • Yayınlanma10 Mart 2021 11:48

Mardin İl Müftüsü Ali Hayri Çelik, Miraç Kandili dolayısıyla dünyanın yaşayan en uzun adamı olarak Guinness Rekorlar Kitabında yer alan Sultan Kösen’e 2 metrelik seccade, Kur’an-ı Kerim ve tespih hediye etti.
“Dünyanın yaşayan en uzun boylu adamı” unvanını 2 metre 51 santimetrelik boyuyla elinde bulunduran ve Guinness Rekorlar Kitabında yer alan Mardinli Sultan Kösen’e Miraç Kandili vesilesiyle anlamlı hediyeler verildi.

İslam âleminde “Allah’a yükseliş ve arınma” olarak kabul edilen Miraç Kandili, yarın idrak edilecek. Miraç Kandili, üç ayların ilki olan recep ayının 27’nci gecesine denk geliyor.

İslam’a göre, Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) Miraç Gecesi, Allah’ın daveti üzerine Cebrail Aleyhisselam’ın rehberliğinde Mescid-i Haram’dan Mescid-i Aksa’ya, oradan semaya, yüce âlemlere ve ilahi huzura yükseldi. Hz. Muhammed, yolculuğunda “Burak” adlı binekle seyahat etti.

Beş vakit namaz, Miraç Gecesi’nde farz kılındı, Allah’a şirk koşmayanların cennete gireceği müjdesi verildi ve Miraç Gecesi’nde Bakara suresinin son iki ayeti indirildi.

Ezan okundu, namaz kılındı, dualar edildi

Mardin İl Müftüsü Ali Hayri Çelik, dünyanın yaşayan en uzun adamı olarak Guinness Rekorlar Kitabında yer alan Sultan Kösen’i, yaşadığı Mardin’in Derik ilçesine bağlı Dedeköy’deki baba evinde ziyaret ederek Miraç’ı sembolize eden seccade, Kur’an-ı Kerim ve tespih hediye etti.

Hediye takdimi sonrası Sultan Kösen ezan okurken Müftü Çelik imamlığında namaz kılındı, dualar edildi.

Sultan Kösen

“Rabbim bizleri namaz kılanlardan eylesin”

Anlamlı hediyeleri için Müftü Çelik’e teşekkür eden dev adam Kösen, şunları söyledi:

“Beş vakit namaz, Miraç Gecesi’nde farz kılındı. İnşallah bol bol namaz kılarız. İnşallah Allah-u Teala, kararmış kalbimizi nur ile aydınlatır. Rabbim bizleri namaz kılanlardan eylesin. Bu anlamlı hediyeleri ve ziyareti için Sayın Müftümüze çok teşekkür ediyorum. Rabbim, kendilerinden razı olsun.”

İl Müftüsü Ali Hayri Çelik

“El emeği göz nuru 2 metrelik seccadenin yanında büyük boy Kur’an-ı Kerim ile tespih hediye ettik”

İl Müftüsü Çelik ise tüm Müslümanların Miraç Kandili tebrik ederek hayırlara vesile olmasını diledi.

Müftü Çelik, “Miraç Kandilinden önce Mardin’in Derik ilçesi Dedeköy’de yaşayan Sultan Kösen kardeşimizi ziyaret etmek istedik. Kendisine nasıl bir hediye alalım diye düşündük. Tabi ilk aklımıza gelen Miraç’ın hediyesi namaz oldu. Namaz da seccade üzerinde kılınır. Kendisine uygun bir seccade bulmamız lazımdı.  Mardin Olgunlaşma Enstitüsü’ne sipariş verdik. Sağ olsunlar onlar da el emeği göz nuru çok güzel bir seccade yaptılar. 2 metreye bir metre devasa seccadenin yanına Rabbimizin kelamı olan büyük boy Kur’an-ı Kerim ve kendisine uygun büyük bir tespih hediye ettik. Cenabı Allah, her daim bizleri namaz kılanlardan, kerim kitabı Kur’an-ı okuyup Kur’an ahlakı ile ahlaklananlardan ve her daim Allah’ın adını zikredip O’nu tesbih edenlerden eylesin. Tüm Müslümanların Miraç Gecelerini tebrik ediyorum. İnşallah maddi ve manevi bütün sıkıntılarımızdan kurtuluş olur. Bu gece, Rabbimiz ile yakınlaşmaya ve buluşmaya vesile olur.” dedi.